gp2

Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

Το σχολείο μας βρίσκεται στην κεντρική πλατεία της πόλης μας πίσω από τον Ιερό ναό της Ζωοδόχου Πηγής.

Κτίσθηκε σε διάφορες περιόδους:  το παλιό κτήριο κτίστηκε στην δεκαετία 1950 -1960 και  ήταν από τα πρώτα γυμνάσια της Ανατολικής Αττικής.

Μετά στο παλιό κτήριο προστέθηκε στη δεκαετία 1970 - 1980 ένα  νέο κτήριο το οποίο εφάπτεται του παλιού.  Αργότερα με την αύξηση του πληθυσμού της πόλης μας προστέθηκε στο προαύλιο χώρο ένα νέο οικοδόμημα μετά το 1983.

Το Γυμνάσιο Παιανίας για πολλά χρόνια εκτός από τα παιδιά της Παιανίας είχε μαθητές και από  τις γύρω περιοχές.

imagesOK2QICUL

Τό σχολείο αυτό για τους ανθρώπους που μεγάλωσαν στην Παιανία έχει ιδιαίτερη σημασία, είναι συνδεδεμένο με τις μαθητικές τους αναμνήσεις !

Στο σχολείο αυτό ήταν μαθητές οι γονείς τους, αυτοί, και τώρα τα παιδιά τους.