6b

Η σχολική βιβλιοθήκη, απαραίτητο συμπλήρωμα κάθε σχολικής μονάδας, οργανώθηκε με γνώμονα την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της.

Η δημιουργία βιβλιοθήκης ξεκίνησε από τον φιλόγο του σχολείου μας και αργότερα διευθυντή μας κ Μπότη Αναστάσιο ο οποίος με πολύ μεράκι  και προσωπική εργασία κατάφερε να δημιουργήσει μια σπουδαία βιβλιοθήκη  τα περισσότερα βιβλία αγοράστηκαν από δωρεές.

Το  έργο του, το συνέχισε η κα Παπαθεοδώρου Θεοδώρα σε συνεργασία με την κα Σπαή Ξένια οι οποίες ανέλαβαν την καταγραφή των βιβίων και οργάνωσαν την δανειστική βιβλιοθήκη έτσι ώστε να αγαπήσουν οι μαθητές τα βιβλία.

Τα τελευταία χρόνια το έργο αυτό το  έχει αναλάβει η κα Βάρτζελη Μαργαρίτα η οποία έχει κάνει και την ηλεκτρονική καταγραφή των βιβλίων και η κα Κατωπόδη Άννα.